VAI KAĶU BARĪBU VAR DOT SUŅIEM?

25/08/2023

Ja jūsu mājā suņi un kaķi dzīvo kopā, iespējams, esat kādreiz aizdomājušies par to, vai suņiem var dot barību, kas ir paredzēta kaķiem. Iespējams, jums nereti ir gadījies, ka suņu barība ir izbeigusies, un jums šķiet, ka šādā reizē var iedot sunim kaķu barību, līdz tiks sagādāta jauna speciālā suņu barība, un otrādi.

Ja to dara atsevišķos un ļoti retos gadījumos, tas nevar radīt nekādu risku. Taču darīt to regulāri nav ieteicams, vēl jo vairāk, tas var apdraudēt, attiecīgi, kaķu un suņu veselību. Šajā rakstā mēs izskaidrosim, kāpēc.

KĀDAS IR ATŠĶIRĪBAS STARP KAĶU UN SUŅU BARĪBU?

No vienkārša skatpunkta varētu šķist, ka starp tām nav pārāk lielu atšķirību. Gan sausā, gan mitrā barība gan suņiem, gan kaķiem varētu izskatīties ļoti līdzīga. Taču, ja runājam par tās sastāvu, tad starp tām ir ievērojamas atšķirības. Galvenais iemesls ir tas, ka  paši suņi un kaķi ļoti atšķiras viens no otra, tādējādi atšķiras arī to uztura vajadzības.

 • Kaķi ir pilnīgi gaļēdāji. Tas nozīmē, ka tiem ir nepieciešamas dzīvnieku izcelsmes uzturvielas, lai iegūtu būtiskās barības vielas, ko paši nevar sintezēt.
 • Savukārt suņi ir visēdāji. Proti, tie var iegūt savai dzīvībai nepieciešamās barības vielas gan no dzīvnieku izcelsmes, gan no augu valsts izcelsmes uzturvielām.

Papildus uztura vajadzību atšķirībām suņiem un kaķiem ir būtiskas atšķirības arī to gremošanas sistēmās:

 • Kaķiem ir ļoti mazs kuņģītis. Tāpēc tiem vajag ieturēt vairākas mazas maltītes dienā. Turpretim suņiem ir liels kuņģis, tāpēc tie var apēst lielus apjomus barības ļoti īsā laika sprīdī.
 • Suņi labāk sagremo ogļhidrātus. Savukārt, kaķi nē; tie panes ogļhidrātus ļoti nelielos daudzumos.

VAI KAĶU BARĪBA, JA TO DOD SUŅIEM, APMIERINA TO UZTURA VAJADZĪBAS?

Ņemot vērā atšķirības starp suņiem un kaķiem, ko jau apskatījām iepriekš, barības formulas katrai sugai tiek izstrādātas atšķirīgi. Piemēram, kaķu barībā ir vairāk tauku, nekā suņu barībā, un ir svarīgi, lai tajā būtu taurīns. Apskatīsim uztura vajadzību atšķirības starp suņiem un kaķiem, izejot pa punktiem cauri galvenajiem barības sastāvā esošajiem komponentiem:

 • Olbaltumvielas

   

  Plēsīgajiem dzīvniekiem uzturā ir nepieciešama gaļa. Pateicoties šim produktam, tie iegūst enerģiju izaugšanai un muskuļu, kaulu, ādas, kažoka spalvu un citu audu reģenerācijai. Kaķiem visā savas dzīves garumā ir vairāk nepieciešama ķermeņa apgāde ar olbaltumvielām nekā suņiem. Šī iemesla pēc kaķiem paredzētajā barībā ir vairāk olbaltumvielu. Tiem ir ļoti svarīgi iegūt savā uzturā nepieciešamo devu arginīna, kas ir viena no proteīnu aminoskābēm.

   

  Suņi var labāk panest uzturu ar zemu šīs aminoskābes saturu. Turklāt, ja kaķi neuzņem pietiekamu daudzumu arginīna, to vielmaiņa neapstrādā slāpekli pietiekami labi, kas savukārt var veicināt toksīnu uzkrāšanos organismā.

   

  Suņiem ir noteikta maksimālā pieļaujamā aminoskābes – lizīna norma augšanas periodā, jo tās pārsniegums var negatīvi ietekmēt kucēnu augšanu, turpretim kaķiem šāda ierobežojuma nav.

 • Tauki

   

  Kaķiem nepieciešams ievērojami vairāk tauku nekā suņiem. Ja suņiem vajag 5,5% tauku, tad kaķiem ir nepieciešami 9%.


 • Taurīns

   

  Vēl viena aminoskābe, kas ir olbaltumvielās, ir taurīns. Tas ir galvenais komponents labai sirdsdarbībai, tīklenei, žults šķidrumam un dažiem dzimumcikla aspektiem gan suņiem, gan kaķiem. Jūsu kaķim ir nepieciešams ēst barību, kas satur taurīnu, kas ir gaļas sastāvā, jo tie paši nespēj to sintezēt. Savukārt, suņi spēj to saražot no citām aminoskābēm, tā kā tie panes diētu ar mazāku gaļas īpatsvaru.

 • A vitamīns

   

  Gan suņiem, gan kaķiem ir nepieciešams A vitamīns, lai uzturētu savu ādu un acis veselas. Suņu gremošanas sistēmā ir enzīmi, kas spēj pārvērst zināmus augu komponentus A vitamīnā. Savukārt, kaķi šo vitamīnu var iegūt tikai no gaļas.

 • B3 viamīns (niacīns).

   

  Šis vitamīns kaķiem un suņiem ir nepieciešams ādai un kažokam. Līdzīgi kā A vitamīna gadījumā kaķi to var iegūt tikai no gaļas un zivīm, kamēr suņi var pārstrādāt citus komponentus, piemēram, triptofānu, lai patstāvīgi ražotu niacīnu.

 • Taukskābes

   

  Visbeidzot tauki ir nepieciešami gan suņiem, gan kaķiem. Taču pēdējiem ir nepieciešams, lai to izcelsme būtu dzīvnieku valsts. Turpretim suņi var ražot nepieciešamās taukskābes arī no citiem tauku avotiem, piemēram, arahidonskābi, ko tie spēj sintezēt no linolskābes.

 • Kalcijs
    Jo īpaši lielo suņu šķirnēm ir svarīgi, lai šīs barības vielas apjoms tiktu pareizi regulēts. Tas nedrīkst pārsniegt 1,8%.

UN TĀ, VAI KAĶU BARĪBU VAR DOT SUŅIEM?

Kā redzam, pastāv diezgan daudz organisku atšķirību starp kaķiem un suņiem, kā rezultātā dot kaķu barību suņiem nav laba doma. Taču tas vēl nav viss. Pārbaudot paši, jūs varat konstatēt, ka jūsu kaķiem un suņiem ir dažādas gaumes. Vai ievērojāt, ka kaķi ir ievērojami izvēlīgāki nekā suņi? Tāpēc vislabāk ir nodrošināt savu diētu katram no tiem.

 

Ja kādu diena atklājat, ka mājās nav suņiem paredzētas barības, izņēmuma situācijā var sunim piedāvāt kaķu barību. Taču to nedrīkst darīt regulāri, jo, kā jau tika izklāstīts, tas var izraisīt barības vielu trūkumus vai pārmērības ilgtermiņā, kas savukārt var nopietni kaitēt to veselībai.

PADOMI SAIMNIEKIEM, KURU KAĶI UN SUŅI DZĪVO KOPĀ

Ja jums mājās dzīvo gan kaķi, gan suņi, tad, kā tika minēts, vislabāk ir nodrošināt atšķirīgu diētu katrai sugai. Lai nerastos vēlme dot tiem visiem vienu un to pašu barību, vislabāk ir iekārtot atsevišķu ēstuvi katrai sugai, kas neatrodas blakus viena otrai. Nenāktu par ļaunu ievērot zināmus nosacījumus:

 • Suņiem ļoti patīk visu izošņāt un ēst arī to, kas nav paredzēts tiem. Tie nenomierinās arī tad, kad jau ir apēduši savu porciju. Ja jūs atstāsiet kaķu barību sasniedzamu suņiem, pēdējiem būs ļoti grūti atturēties no kārdinājuma to nobaudīt.
 • Kaķu barība satur ievērojami vairāk tauku nekā suņiem nepieciešams, kas var izsaukt tiem problēmas ar lieko svaru. Ilgtermiņā var pasliktināt asinsrites sistēmas un kaulu stāvokli, kā arī radīt daudzas citas problēmas.
 • Iesakām iekārtot ēstuves un barības glabātavas suņiem un kaķiem, kas atrodas atsevišķi viena no otras jūsu dzīvesvietā. Ieteicams glabāt kaķu barību augstā vietā, ko tie var sasniegt bez problēmām, taču ne suņi.
 • Tāpat var noteikt atšķirīgus maltīšu laikus suņiem un kaķiem. Šādā veidā jūs papildus nodrošināsiet labāku apēstās barības daudzuma kontroli un novērsīsiet, ka kaķi un suņi bāž degunu ne savā bļodā.
 • Nostipriniet disciplīnu. Tiklīdz redzat, ka suns vai kaķis tuvojas svešai bļodai, sakiet tiem bargu “Nē!”.  Nav nepieciešams tos lamāt vai pārmērīgi bļaut uz tiem; pietiek, ka dzīvnieki redz un saprot, ka jums šāda uzvedība nepatīk.

Atcerieties, ka pareizai barības izvēlei savam kaķim vai sunim ir nepieciešams nodrošināt, ka dzīvnieki saņem nepieciešamās barības vielas. Kvalitatīva diēta, kas noteikta katrai sugai, ūdens, fiziskās aktivitātes un uzmanība ir tas, kas nepieciešams, lai tie augtu veseli un laimīgi.

Komentāri

Ziņojumu nav

Uzrakstīt atsauksmi